História

História Wing Chun je dosť tajuplná. Rôzne legendy opisujú jeho vznik, ale skutočnú pravdu nikto nepozná bez pochýb. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať príbeh, ktorý porozprával majster Yip Man svojím študentom, ako jeden z možností o počiatku.

Príbeh sa začína v Číne v dobe panovania císára K'angashiho (1662-1722). V kláštore Siu Lam (Shaolin) trénovali kung fu na vysokej úrovni a to veľmi znepokojovalo panujúcich Mandžu. Poslali vojakov, aby zničili kláštor, ale ich plán neuspel. Až keď sa Chan Man Wai združil s jedným z mníchov, s Ma Ning Yee, s vojakmi a s ďalšími, sa im podaril vypáliť kláštor a mnísi sa rozptýlili. Budhistická mníška Ng Mui, mníchovia Chi Shin, Pak Mei, majster Fung To Tak a majster Miu Hin prežili útok a unikli rôznymi smerami. Ng Mui našla útulok v chráme Bielý Žeriav na vrchu Tai Leung. Tam sa zoznámila s Yim Yeet a jeho dcérou, ktorá sa volala Yim Wing Chun. Po krátkej dobe sa skamarátili. Yim Wing Chun bolo pekné, mladé dievča, ktoré si jeden známy figliar chcel násilím za ženu. Keď sa o tom Ng Mui dozvedela, rozhodla sa naučiť Yim Wing Chun svoje bojové umenie. Po čase Yim Wing Chun zdolala toho muža a vydala sa za svojho milenca. Yim Wing Chun naučila svojmu manželovi celý systém a Leung Bok Chaut časom odovzdal svoje vedomosti Leung Lan Kwai, on ďalej hercovi Wong Wah Bo - na známej bárke "Červená Džunka" - ktorá plavila v Číne. Na tejto lodi pracoval Leung Yee Tei a tam bol kuchárom aj mních Chi Sin z kláštora Siu Lam. Chi Sin naučil techniku dlhej tyče Leung Yee Tei. Wong Wah Bo a Leung Yee Tei boli dobrí priatelia a vzájomne učili a cvičili Wing Chun.

Leung Yeet Tei odovzdal svoje vedomosti uznanému herbalistovi v meste Foshan. Leung Jan spoznal najhlbšie tajomstvá Wing Chun a stal sa nezdolateľným majstrom. Majstri iných štýlov ho pravidelne vyzvali na súboj, ale on vždy zvíťazil. V Číne sa stal veľmi slávnym a neskoršie odovzdal svoje vedomosti Chan Wah Shun, ktorý ma pred desaťročiam prijal za študenta. Študoval som spolu s Ng Siu Lo, Ng Chung So, Chan Yu Min, Lui Yu Jai. Takto nám prezradili tajomstvá kung fu, za čo sme vďační na celý život svojím kung fu predkom a učiteľom. Vždy sa budeme opierať na svoje korene a tento pocit posilňuje a drží spolu našu kung fu rodinu.

Yip Man [Ip Man] (1893-1972) Yip Man / Ip Man
Narodil sa 1. októbra 1893 (podľa čínského kalendára: 5. septembra Kang Shoui) v meste Foshan (Fatshan).
1899-1905 - v tejto dobe Yip Man žil vo Foshan so svojou rodinou a do svojich 12 rokov sa učil wing chun od majstra Chan Wah Shun na hlavnej ulici (Song Yun Dai Gai), kde aj býval. Záhrada je dnes majetkom vlády, dom už neexistuje. Spolu s Yip Man sa učili Ng Chung So, Lui Vuan Chai, Chan Yui Min, Ng Chui Lau, a iný.
1905 - v tomto roku zomrel Chan Wah Shun, a pred svojou smrťou poprosil Ng Chung Soa, aby pomáhal 12 ročnému Yip Manovi osvojiť celí systém.
1905-1907 - Yip Man sa stal žiakom Ng Chung Soa.
1908 - od tohto roku bol študentom St. Stephen College v Hong Kongu, kde sa vdaka svojim spolužiakom zoznámil s Leung Bik (synom majstra Leung Jan), u ktorého sa učil 4 roky.
1914-1937 - za týchto 20 rokov Yip Man pracoval hlavne pre armádu a policajné jednotky. Zobral si za ženu Cheung Wing Sing, a narodili sa im štyri deti: Yip Hok Chun (Yip Chun), Hok Ching (Yip Ching), Ar Sum a Ar Wun. Vo voľnom čase sa rád stretával s inými majstrami, aby sa učil a praktizoval.
1937 - Japonsko obsadilo Manžursko, Yip Man ešte žil vo Foshan.
1937-1945 - Yip Man bojoval osem rokov proti Japoncom a keď obsadili Foshan, Yip Man sa nevzdával bábkovej vlády, z toho dôvodu úplne schudobnel a hladoval. Našťastie ho kamarát Chow Cheng Chung zásoboval so stravou. Yip sa odvďačil svojmu kamarátovi s tým, že mu začal učiť syna, Chow Kwang Yiu. Od 1941 do 1943 učil wing chun kung fu vo Wing One, kde sa učili žiaci (tzv. prvá generácia): Kwok Fu, Chan Chi Sun, Ng Ying, Lun Kai, Chow Sai.
1945 - Japonsko bezpodmienečne kapitulovalo.
1945 - 1949 - v týchto rokoch bol Yip Man veľmi zaneprázdnený, málo sa venoval svojmu obľúbenému umeniu až do roku 1948.
1949 - Yip Man emigruje do Hong Kongu cez Macao.
1950-1953 - od júla 1950 začal vyučovať pomocou jedného kamaráta (Lee Man) v Kowloone. Keď otvoril svoju prvú triedu, mal iba osem študentov, medzi ktorých bol: Leung Sheung, Lok Yiu a Lo Man Kam.
1953-1954 - v týchto rokoch sa učil u neho Wong Shun Leung, Wang Kiu, Wong Chok, Ng Chan a ich žiaci. Okrem toho učil aj individuálne v kláštore Troch Princov.
1945-1955 - túto dobu nazývajú, ako neskoršiu fázu. Študenti: Lee Kam Sing, Kan Wah Chit (Viktor Kan), Cheung Cheuk Hing (William Cheung) a iný.
1955-1957 - Yip Man svoju školu presťahoval do ulice Lee Tat. Tu učil nasledovných žiakov: Lee Siu Lung (Bruce Lee), Chan Shing, Hawkins Cheung, Siu Yuk Men, Poon Bing Lit, Pang Kam Fat.
1957-1962 - Yip Man otvoril školu pod Tai Po Road 61. Študenti: Cheung Yiu Wing, Ho Luen, Jun Ching On, Chan Wun Lam, Chang Tai Yim, Kwok See Yan, Peter Chang, Po Lak.
1963-1965 - v tejto dobe Yip Man učil aj zamestnancov polície v ulici Hin Hing.
1965-1972 - väčšinu svojho času už nevenoval učeniu, ale mal ešte zopár súkromných žiakov (Wong Chung Wah, Wong Hei, Hong Jap Sum), ktorých učil vo svojom dome. Okrem toho vyučoval aj vo Ving Tsun Athletic Association, ktorý bol v roku 1967 prvým oficiálnym spolkom bojovích umení. Sem chodil Wong Chi Ming, a prvá žiačka veľmajstra: Ng Yuet Dor.
Veľmajster Yip Man zomrel 2. decembra 1972. (podľa čínského kalendára: 26. októbra Man Kwok). Svoj celí život venoval bojovému umeniu a najmä jemu možno ďakovať dnešnú popularitu Wing Chun.